emmysheader

The Television Academy celebrated their 68th Annual Emmy Awards winners at The Microsoft Theater in Los Angeles, on Sunday, September 18 on ABC. Emmy Award-winning live television and event producer Don Mischer executive produces the ceremony, hosted by Jimmy Kimmel.

Here’s the list of the winners:

(NOTE: Winners are indicated in BOLD)

Outstanding Drama Series

  • THE AMERICANS (FX)
  • BETTER CALL SAUL (AMC)
  • DOWNTON ABBEY (PBS)
  • GAME OF THRONES (HBO)**** WINNER
  • HOMELAND (Showtime)
  • HOUSE OF CARDS (Netflix)
  • MR. ROBOT (USA)

 

Outstanding Comedy Series

  • BLACK-ISH (ABC)
  • MASTERS OF NONE (Netflix)
  • MODERN FAMILY (ABC)
  • SILICON VALLEY (HBO)
  • TRANSPARENT (Amazon)
  • UNBREAKEABLE KIMMY SCHMIDT (Netflix)
  • VEEP (HBO)**** WINNER

 

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • Matthew Rhys, THE AMERICANS (FX)
  • Bob Odenkirk, BETTER CALL SAUL (AMC)
  • Kyle Chandler, BLOODLINE (Netflix)
  • Kevin Spacey, HOUSE OF CARDS (Netflix)
  • Rami Malek, MR. ROBOT (USA)**** WINNER
  • Liev Schreiber, RAY DONOVAN (Showtime)

 

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Keri Russell, THE AMERICANS (FX)
  • Taraji P. Henson, EMPIRE (FOX)
  • Claire Danes, HOMELAND (Showtime)
  • Robin Wright, HOUSE OF CARDS (Netflix)
  • Viola Davis, HOW TO GET AWAY WITH MURDER (ABC)
  • Tatiana Maslany, ORPHAN BLACK (BBC America)*** WINNER

 

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson, BLACK-ISH (ABC)
  • Will Forte, THE LAST MAN ON EARTH (FOX)
  • Aziz Ansari, MASTER OF NONE (Netflix)
  • William H. Macy, SHAMELESS (Showtime)
  • Thomas Middleditch, SILICON VALLEY (HBO)
  • Jeffrey Tambor, TRANSPARENT (Amazon)**** WINNER

 

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • Tracee Ellis Ross, BLACK-ISH (ABC)
  • Laurie Metcalf, GETTING ON (HBO)
  • Lily Tomlin, GRACE AND FRANKIE (Netflix)
  • Amy Schumer, INSIDE AMY SCHUMER (Comedy Central)
  • Ellie Kemper, UNBREAKEABLE KIMMY SCHMIDT (Netflix)
  • Julia Louis-Dreyfus, VEEP (HBO)*** WINNER

 

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Jonathan Banks, BETTER CALL SAUL (AMC)
  • Ben Mendelsohn, BLOODLINE (Netflix)**** WINNER
  • Peter Dinklage, GAME OF THRONES (HBO)
  • Kit Harington, GAME OF THRONES (HBO)
  • Michael Kelly, HOUSE OF CARDS (Netflix)
  • Jon Voight, RAY DONOVAN (Showtime)

 

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Maura Tierney, THE AFFAIR (Showtime)
  • Maggie Smith, DOWNTON ABBEY (PBS)*** WINNER
  • Lena Headey, GAME OF THRONES (HBO)
  • Emilia Clarke, GAME OF THRONES (HBO)
  • Maisie Williams, GAME OF THRONES (HBO)
  • Constance Zimmer, UnREAL (Lifetime)

 

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Louie Anderson, BASKETS (FX)*** WINNER
  • Andre Braugher, BROOKLYN NINE-NINE (FOX)
  • Keegan-Michael Key, KEY & PEELE (Comedy Central)
  • Ty Burrell, MODERN FAMILY (ABC)
  • Titus Burgess, UNBREAKEABLE KIMMY SCHMIDT (Netflix)
  • Tony Hale, VEEP (HBO)
  • Matt Walsh, VEEP (HBO)

 

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Niecy Nash, GETTING ON (HBO)
  • Allison Janney, MOM (CBS)
  • Kate McKinnon, SATURDAY NIGHT LIVE (NBC)*** WINNER
  • Judith Light, TRANSPARENT (Amazon)
  • Gaby Hoffmann, TRANSPARENT (Amazon)
  • Anna Chlumsky, VEEP (HBO)

 

Outstanding Limited Series

  • AMERICAN CRIME (ABC)
  • FARGO (FX)
  • THE PEOPLE v. O.J. SIMPSON: AMERICAN CRIME STORY (FX)*** WINNER
  • ROOTS (HISTORY/A&E)
  • THE NIGHT MANAGER (BBC/AMC)

 

Outstanding Lead Actor in a Limited Series

  • Bryan Cranston, ALL THE WAY (HBO)
  • Idris Elba, LUTHER (BBC America)
  • Benedict Cumberbatch, SHERLOCK: THE ABOMINABLE BRIDE (Masterpiece, PBS)
  • Tom Hiddleston, THE NIGHT MANAGER (AMC)
  • Courtney B. Vance, THE PEOPLE v. O.J SIMPSON: AMERICAN CRIME STORY (FX) **** WINNER
  • Cuba Gooding Jr., THE PEOPLE v. O.J SIMPSONS: AMERICAN CRIME STORY (FX)

 

Outstanding Lead Actress in a Limited Series

  • Felicity Huffman, AMERICAN CRIME (FX)
  • Lily Taylor, AMERICAN CRIME (FX)
  • Kerry Washington, Confirmation (HBO)
  • Kirsten Dunst, FARGO (FX)
  • Audra McDonald, LADY DAY AT EMERSON’S BAR & GRILL
  • Sarah Paulson, THE PEOPLE v. O.J SIMPSON: AMERICAN CRIME STORY (FX)*** WINNER

 

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

  • Larry Davis, SATURDAY NIGHT LIVE (NBC)
  • Tracy Morgan, SATURDAY NIGHT LIVE (NBC)
  • Bob Newhart, THE BIG BANG THEORY (CBS)
  • Bradley Whitford, TRANSPARENT (Amazon)
  • Martin Mull, VEEP (HBO)
  • Peter Scolari, GIRLS (HBO)**** WINNER

 

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

  • Max Von Sydow, GAME OF THRONES (HBO)
  • Reg E. Cathey, HOUSE OF CARDS (Netflix)
  • Mahershala Ali, HOUSE OF CARDS (Netflix)
  • Paul Sparks, HOUSE OF CARDS (Netflix)
  • Hank Azaria, RAY DONOVAN (Showtime)*** WINNER
  • Michael J. Fox, THE GOOD WIFE (CBS)

 

Outstanding Guess Actress in a Comedy Series

  • Tina Fey & Amy Poehler, SATURDAY NIGHT LIVE (NBC)**** WINNER
  • Melissa McCarthy, SATURDAY NIGHT LIVE (NBC)
  • Amy Schumer, SATURDAY NIGHT LIVE (NBC)
  • Christine Baranski, THE BIG BANG THEORY (CBS)
  • Laurie Metcalf, THE BIG BANG THEORY (CBS)
  • Melora Hardin, TRANSPARENT (Amazon)
  • Laurie Metcalf, HORACE AND PETE
  • Ellen Burstyn, HOUSE OF CARDS (Netflix)
  • Molly Parker, HOUSE OF CARDS (Netflix)
  • Allison Janney, MASTERS OF SEX (Showtime)
  • Margo Martindale, THE AMERICANS (FX)
  • Carrie Preston, THE GOOD WIFE (CBS)

 

Outstanding Stunt Coordination For a Drama Series or Limited Series

  • Rowley Irlam, GAME OF THRONES (HBO)*** WINNER
  • Norman Douglass, GOTHAM (FOX)
  • Philip J. Silvera, MARVEL’S DAREDEVIL (Netflix)
  • Jeff Wolfe, RUSH HOUR (CBS)
  • Cort L. Hessler III, THE BLACKLIST (NBC)

 

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

  • Jesse Plemons, FARGO (FX)
  • Bokeem Woodbine, FARGO (FX)
  • Hugh Laurie, THE NIGHT MANAGER (AMC)
  • Sterling K. Brown, THE PEOPLE v. O.J SIMPSON: AMERICAN CRIME STORY (FX)*** WINNER
  • David Schwimmer, THE PEOPLE v. O.J SIMPSON: AMERICAN CRIME STORY
  • John Travolta, THE PEOPLE v. O.J SIMPSON: AMERICAN CRIME STORY (FX)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

  • Melissa Leo, All The Way (HBO)
  • Regina King, AMERICAN CRIME (ABC)*** WINNER
  • Sarah Paulson, AMERICAN HORROR STORY: HOTEL (FX)
  • Kathy Bates, AMERICAN HORROR STORY: HOTEL (FX)
  • Jean Smart, FARGO (FX)
  • Olivia Colman, THE NIGHT MANAGER (AMC)

Outstanding Television Movie

  • All The Way (HBO)
  • Confirmation (HBO)
  • Luther (BBC America)
  • Sherlock: The Abominable Bride (Masterpiece/PBS, BBC 1)**** WINNER
  • A Very Murray Christmas (Netflix)

Outstanding Reality-Competition Program

  • THE AMAZING RACE (CBS)
  • AMERICAN NINJA WARRIOR (NBC)
  • DANCING WITH THE STARS (ABC)
  • PROJECT RUNWAY (Lifetime)
  • TOP CHEF (Bravo)
  • THE VOICE (NBC)**** WINNER

Outstanding Animated Program

  • ARCHER (FX)*** WINNER
  • BOB’S BURGERS (FOX)
  • PHINEAS AND FERB LAST DAY OF SUMMER (Disney XD)
  • THE SIMPSONS HALLOWEEN OF HORROR (FOX)
  • SOUTH PARK YOU’RE NOT YELPING (Comedy Central)